Stwardniała skóra i modzele

Stwardniała skóra i modzele

 

 


Zrogowaciała skóra to po prostu obszar skóry grubszej niż normalnie, która stwardniała w wyniku zgrubienia. Często obszar ten jest koloru żółtawego i może występować w wielu miejscach na stopie, na przykład na kłębie stopy, pięcie lub palcach.

Zrogowaciała skóra tworzy się, gdy stopa poddawana jest działaniu dużych sił, takich jak ucisk i tarcie, przed którymi organizm broni się wytwarzając dodatkowe warstwy skóry.

Nie zawsze leczenie zrogowaceń jest konieczne, lecz wielu ludziom nie podoba się ich wygląd i czasami są ona przyczyną dolegliwości. Aby zapobiegać nawrotom tworzenia się zrogowaceń należy znaleźć przyczynę ucisku lub tarcia oraz ją wyeliminować - w tym celu przydatna jest pomoc podologa.

Co to jest zrogowacenie?

Zrogowacenie to wytworzona warstwa grubszej skóry, która następnie stwardniała. Obszary zrogowaciałe są mniej elastyczne niż normalnej skóry, mają kolor żółtawy i czasem powodują dolegliwości.

Jaka jest różnica pomiędzy zrogowaceniami a modzelami?

Medyczny termin na określenie zrogowacenia to modzel, tak więc pomiędzy obydwoma określeniami nie ma żadnej różnicy. Mimo że internista lub podolog używa tych terminów naprzemiennie, różnią się one w potocznym rozumieniu.

Kiedy mówimy o zrogowaceniu, mamy na myśli skórę, która zajmuje spory obszar na kłębie stopy lub pięcie, bądź określone miejsca na palcach stóp. Mówiąc o modzelach prawdopodobnie mamy na myśli konkretne płytki, znajdujące się często na kłębie stopy.

Jaka jest przyczyna powstawania zrogowaceń?

Kiedy chodzimy, biegamy lub nawet gdy stoimy, nasze stopy muszą unieść całą masę ciała i stanowić podparcie dla sylwetki. Przy każdym kroku stopy doznają ucisku, zgniatania i tarcia, które w dużej mierze absorbowane są przez skórę. Kiedy ilość ucisku i tarcia wzrasta, z czasem organizm reaguje wytwarzając dodatkowe warstwy skóry w celu ochrony. Przy dużej ilość wzmożonego tarcia w krótkim okresie czasu organizm wytwarza pęcherze.

Dodatkowe warstwy skóry tworzą się, ponieważ organizm nie pozbywa się ich tak jak zwykłych komórek naskórka (które skóra eliminuje codziennie), lecz tworzy obszary zrogowaceń.

Zrogowacenia często występują na kłębie stopy, pięcie i palcach, ponieważ te miejsca są najbardziej narażone na ucisk i tarcie.

W jaki sposób uniknąć powstawania zrogowaceń?

Zrogowacenia będą nawracać, jeżeli nie zidentyfikuje się i nie wyeliminuje przyczyny ucisku lub tarcia wywieranego na stopę lub całkowicie nie wyleczy się zrogowaceń. Jeżeli przyczyna powstawania zrogowaceń na stopach nie jest znana, warto zwrócić się o pomoc do podologa, który pomoże ustalić powód i wskaże najlepszy sposób leczenia.

Warto też pamiętać, że stałe zabiegi pielęgnacyjne oraz stosowanie preparatów nawilżających i pielęgnujących pomaga zachować skórę stóp miękką i elastyczną.

Czy u mnie występują zrogowacenia?

Wytwarzanie zrogowaceń stanowi jeden z mechanizmów obronnych organizmu. Zazwyczaj nie powodują one większych problemów. Jednak pogrubiająca się skóra staje się żółtawa, co może być denerwujące dla niektórych ludzi.

Skóra nie grubieje w nieskończoność. W momencie, gdy pojawia się odpowiednia osłona, skóra kończy wytwarzanie zrogowacenia. Jednak grubienie lub twardnienie skóry powoduje dyskomfort, może być bolesne, zwłaszcza gdy tworzą się obszary „modzeli”.

W jaki sposób leczy się zrogowacenia?

Zrogowacenia nie zawsze należy leczyć, ponieważ dodatkowe warstwy skóry mają za zadanie ochronę stopy. Jeżeli zrogowacenia nie przysparzają bólu lub dyskomfortu, nie ma powodu, aby je leczyć. Jednak wyglądają one nieładnie i dlatego niektórzy ludzie usuwają zrogowacenia ze względów kosmetycznych.

Jest wiele sposobów usuwania zrogowaceń

Zazwyczaj dodatkowe warstwy skóry usuwa się w sposób fizyczny, używając pilnika do stóp lub specjalnego urządzenia służącego do tego celu. Niektórzy ludzie uważają, iż moczenie nóg pomaga w usuwaniu zrogowaceń, natomiast inni sądzą, że najlepiej usuwać je na sucho. Oba sposoby są skuteczne.

Podolog może usunąć zrogowacenia przy pomocy skalpela, lecz nie należy robić tego w warunkach domowych ze względu na ryzyko obrażeń. 

Zrogowacenia można usunąć stosując kremy o specjalnej formule i kuracje pomagające rozbić i zmiękczyć dolegliwość.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl