Problemy łuku stopy

Problemy łuku stopy

 

 


Łuki stopy tworzą kości skokowe i kości śródstopia, które są wzmocnione przez więzadła i ścięgna. Umożliwiają one dźwiganie ciężaru ciała w pozycji wyprostowanej w sposób najmniej obciążający stopę. Istnieją różne rodzaje stóp, a jedną z możliwości ich podziału jest wyróżnienie stopy wysoko i nisko wysklepionej.

Profilaktyka

Noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia, które zapewnia adekwatne wsparcie, pomaga zapobiegać powstawaniu problemów. Dbałość o utrzymanie odpowiedniej wagi ciała także wpływa korzystnie na zmniejszenie nacisku na stopy. Porad na temat najbardziej odpowiednich dla ciebie produktów do pielęgnacji stóp może udzielić internista, podolog lub farmaceuta. 

Objawy

Łuk podłużny stopy (określany często jako łuk główny) zazwyczaj biegnie wzdłuż podbicia – jest niezbędny dla utrzymania równowagi, poruszania się do przodu oraz amortyzacji wstrząsów powstających przy kontakcie stopy z podłożem. Ruch obniżania profilu łuku można dostrzec w normalnej rotacji wewnętrznej, zaś jego podwyższania w normalnej rotacji zewnętrznej. 

W przypadku, gdy ruchy te stają się anormalne (z różnych przyczyn), mogą one oznaczać problemy dotyczące łuku stopy, takie jak miejscowy ból, uczucie pieczenia w kłębie i pięcie oraz ściśnięcie i skurcz palców stóp. Konsekwencją takiej niedogodności może być zmiana sposobu chodzenia, która naraża stopę na inne dolegliwości: halluksy, modzele, kostniny lub wrastanie paznokci stóp.

Jak leczyć

Trudno jest zidentyfikować problem dotyczący łuku stopy nie będąc przeszkolonym specjalistą. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy źródłem problemów jest anormalna biomechanika, źle dopasowane buty, nadwaga, przemęczenie stóp w wyniku zbyt intensywnego chodzenia lub spędzania za długiego czasu w pozycji stojącej.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl