Pęcherze

Pęcherze

 

 


Pęcherz to bańka płynu powstała w wyniku intensywnego tarcia skóry pomiędzy jej warstwami. Na stopie tarcie wywoływane jest zazwyczaj przez buty, skarpety lub rajstopy trące o skórę.

Skóra składa się z kilku różnych warstw. Przy tarciu dwie z nich ulegają rozwarstwieniu i tworzą kieszeń tuż pod jej powierzchnią. Kieszeń szybko wypełnia się płynem i formuje się pęcherz o typowo bańkowatym wyglądzie. Bańka pęcherza tworzy małą poduszeczkę chroniącą skórę pod pęcherzem przed tarciem. Przy dalszym tarciu pęcherz czasem pęka, wycieka z niego płyn, pozostawiając zaczerwienione miejsce na skórze, które czasem jest bardzo bolesne i tkliwe.

Co powoduje pęcherze?

Pęcherz powstaje przez intensywne tarcie skóry, zazwyczaj przez buty, skarpety lub rajstopy. Trzeba jednak pamiętać, że stopy są przyzwyczajone do tarcia, a pęcherze powstają, gdy robimy coś wykraczającego poza nasze zwykłe zajęcia, na przykład:

  • Zakładamy nowe buty. To powszechna przyczyna powstawania pęcherzy. Jeśli dodatkowo nowe obuwie jest sztywne, tarcie może być większe.
  • Wykonujemy nowe czynności (np. zaczynamy uprawiać nową dyscyplinę sportu) lub te same czynności przez dłuższy okres czasu (podczas przebiegnięcia 20 kilometrów zamiast 5, jak zazwyczaj, skarpety i buty trą o wiele bardziej niż zwykle).
  • Dopuszczamy do przepocenia stopy, na przykład podczas upałów. Wilgotna skóra jest bardziej skłonna do tworzenia pęcherzy ponieważ przywiera do materiału z którego zrobione są buty.

Należy zakładać buty na stopy w skarpetach lub rajstopach. Skarpety i rajstopy mogą zmniejszyć tarcie, ponieważ umożliwiają ślizganie się buta po skórze bez obcierania. Skarpety i rajstopy wchłaniają także pot, dzięki czemu skóra jest sucha i mniej podatna na tworzenie się pęcherzy.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu pęcherzy?

Działania mające na celu zmniejszenie tarcia:

  • Noszenie dobrze dopasowanych butów i dopasowanie ich do rodzaju wykonywanej aktywności
  • Utrzymywanie stóp w suchym stanie lub stosowanie specjalistycznych kuracji na stopy w celu zmniejszenia ich potliwości
  • Niezakładanie butów na bose stopy, zwłaszcza gdy jest gorąco (wówczas stopy są najbardziej spocone)
  • Podejmowanie aktywności sportowej stopniowo, aby przyzwyczaić stopy do dodatkowego tarcia
  • Stosowanie specjalistycznych skarpet (lub dwóch par skarpet), aby zapobiegać powstawaniu otarć podczas aktywności sportowej
  • Chronienie stóp po zauważeniu piekących miejsc – pierwszych oznak tworzenia się pęcherza
  • Chronienie miejsc, w których łatwo tworzą się pęcherze poprzez noszenie odzieży zmniejszającej tarcie

Czy ja mam pęcherze?

Zanim powstanie pęcherz, pojawia się piekące zaczerwienienie, które często można zobaczyć i wyczuć. Pocierana skóra bardzo się zaczerwienia i boli. Jednak jeżeli tarcie ustaje na tym poziomie, pęcherz najprawdopodbniej nie zdąży się wykształcić. Dlatego warto zwrócić uwagę na piekące miejsce i znaleźć przyczynę dyskomfortu.

Nowo powstały pęcherz, który powoduje ból i wrażliwość skóry, skutecznie powstrzymuje przed kontynuowaniem dotychczasowej czynności, która wywoływała tarcie (bieganie, chodzenie, itp.). Pęcherz wywołuje uczucie kłucia lub pieczenia, które jest bardzo nieprzyjemne. Po pęknięciu pęcherza, miejsce w którym się znajdował, może być jeszcze bardziej wrażliwe i bolesne, ponieważ została zdarta wierzchnia warstwa naskórka, która nie chroni różowej skóry znajdującej się pod nim.

W przypadku jakichkolwiek oznak infekcji lub wystąpienia innych problemów takich jak pojawienie się wydzieliny ropnej, nietypowe zmiany zabarwienia lub zmiany skóry wokół pęcherza, należy zasięgnąć porady u specjalisty.

Jak leczyć

Pęcherza, który nie pękł, nie należy przekłuwać. Skórka na pęcherzu chroni wrażliwą warstwę skóry znajdującą się pod nią. Pęcherz zazwyczaj goi się szybko, płyn z pęcherza zostaje wchłonięty z powrotem, zaś skóra się regeneruje. Pozostawienie skórki z pęcherza zmniejsza ryzyko infekcji, ponieważ pęcherz, który nie pękł, jest wewnątrz sterylny.

Czasami specjalista musi przeciąć pęcherz, lecz robi to profesjonalnie w warunkach aseptycznych. Nie należy próbować robić tego w domu. 

Niezależnie od tego, czy pęcherz pękł czy też nie, najlepiej jest go chronić (przed bólem, uszkodzeniem lub infekcją) oraz zapewnić najlepsze warunki do zagojenia się. 

Ochrona pęcherza obejmuje okrycie go opatrunkiem, który zmniejsza tarcie oraz działa jako zabezpieczenie. Niektóre opatrunki zawierają miękką wyściółkę amortyzującą, która zmniejsza dyskomfort. Antyseptyczne spreje lub kremy chronią pęcherze przed infekcją. 

Aby pęcherz mógł się zagoić, można zastosować opatrunek na skaleczenie, który zapewnia doskonałe warunki do gojenia.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl