Palce młotkowate

Palce młotkowate

 

 


Palec młotkowaty stanowi deformację palca stopy na kształt szpona, w której czubek palca wygięty jest do dołu. Zazwyczaj dolegliwość ta dotyczy drugiego palca stopy, lecz pozostałe palce również są na nie narażone. Przyczyną mogą być mięśnie lub ucisk spowodowany przez halluks.

Profilaktyka

Ból, który towarzyszy palcu młotkowatemu, można zniwelować poprzez noszenie wygodnego obuwia. Jednak niektóre przypadki mogą wymagać chirurgicznego rozwiązania.

Wprowadzenie leczenia związanego z problemami powiązanymi, takimi jak halluksy, może pomóc w zatrzymaniu powstawania palców młotkowatych. Lekarz lub podiatra mogą udzielić cennych porad, szczególnie w przypadku, gdy dolegliwość jest wynikiem strukturalnego problemu stóp spowodowanego przez tzw. reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy

Palec młotkowaty stanowi potencjalnie bolesną dolegliwość wynikającą z tego, iż staw palca stopy podnosi się na kształt odwróconego V. Dolegliwość ta staje się widoczna, gdy u góry palca stopy - w miejscu, w którym palec obciera się o spód przedniej części buta - tworzy się nagniotek. Nagniotek (lub modzel) może powstać również na czubku palca stopy lub u jego podstawy - tam gdzie łączy się on ze stopą.

Przyczyną powstania palca młotkowatego może być problem wynikający z budowy stopy, np. słabe mięśnie lub utworzenie się halluksa na sąsiednim palcu stopy, który wypycha chory palec do góry i wymusza jego nienaturalne położenie.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl