Halluksy

Halluksy

 

 


Halluks to kościsty guz, zazwyczaj u podstawy palucha. Powstaje, gdy paluch stopy porusza się do przodu, a drugi palec stopy nachodzi na niego lub chowa się pod nim. Halluksy są nie tylko bolesne, lecz także deformują stopę. Dlatego znalezienie wygodnych butów staje się trudnym zadaniem.

Profilaktyka

Prawidłowo dopasowane buty mogą zahamować rozwój halluksów, natomiast różnorakie produkty amortyzujące zmniejszają ból, jaki kościsty guz zazwyczaj powoduje. W przypadku podejrzenia o tworzenie się halluksa, należy skonsultować się z internistą lub podologiem.

Objawy

Mianem halluksa określa się okrągły, twardy guz po zewnętrznej stronie stawu palucha. Halluks powstaje, gdy kości stawu u podstawy palucha przemieszczają się, a paluch kieruje się w stronę drugiego palca stopy. Proces ten wypycha staw palucha na zewnątrz, zaś w wyniku ucisku na kość od wewnętrznej strony buta puchną tkanki i może utworzyć się odcisk.
Halluksy mogą powstawać w wyniku określonego sposobu chodzenia i zazwyczaj są przypadłością dziedziczną. Mogą spowodować powstanie odcisków, pęcherzy i palca młoteczkowatego. Jedną z przykrych konsekwencji występowania halluksów jest problem ze znalezieniem odpowiednich butów, a źle dopasowane obuwie powoduje, że dolegliwość staje się jeszcze bardziej bolesna.

Jak leczyć

We wczesnym stadium rozwoju bulwy może wystarczyć zmiana obuwia lub zastosowanie wkładki ortopedycznej. Plastry na halluksy zmniejszają tarcie i nacisk na bolesne zgrubienia i przynoszą natychmiastową ulgę od bólu.

Jeśli dolegliwość osiągnęła zaawansowane stadium, potrzebne mogą być lekarstwa przeciwzapalne lub niewielki zabieg chirurgiczny (w celu wycięcia zbędnej i zwapniałej kości). Są to rutynowe zabiegi chirurgiczne.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl